CZ – EOC SÍŤ PRO BYTOVÉ JEDNOTKY

Refereční projekty rozvodu počítačových sítí po koaxiálních kabelech STA rozvodů

Wodaplug EOC produkty (EOC Master + EOC Slave jednotky) vám nabízí možnost jak přivést internetové triple play služby do každé zásuvky koaxiálního rozvodu v budově, jsou vhodné pro koexistenci s TV i satelitním příjmem, je možné použít stejný kabelový rozvod a přisloučit datový signál na vstup koaxiálního rozvodu k stávajícímu TV/SAT signálu. Instalace je velice jednoduchá, jedinou překážkou průchodnosti datového signálu. který používá pásmo 5-65MHz, jsou aktivní prvky – zesilovače, které typicky fungují v pásmu nad 40MHz a zesilovače je tedy nutno obejít tzv. bridgem. K tomu se používají Wodaplug diplexery, které oddělí datový a TV signál a pak je zase sloučí. Reálná datová propustnost je mezi 300-350Mbps a závisí na útlumu vedení, do 20-40dB útlumu je rychlost stále blízko maximu, okolo 50dB útlumu je rychlost stále reálných 100Mbps a limitem funkčnosti je útlum nad 65-70dB. Dalším limitem je délka vedení, maximální přímá vzdálenost mezi jednotkami je 1500m (kabel RG59), v členitých rozvodech nad 700-800m už může docházet k rozhození časové synchronizace použité technologie Homeplug AV. K dosažení delší vzdálenosti je tedy potřeba použít další vysílací master jednotku pro další část vedení. Příklady reálných instalací a typických zapojení do koaxiálních rozvodů naleznete v sekci jak instalovat.

Wodaplug EOC linka se chová jako chytrý L2 switch v transparentním bridge, nezávislý na protokolech, operačních systémech, nepotřebuje žádný další software. Centrální Master jednotka komunikuje po vedení se Slave jednotkami, které se všechny konfigurují z web managementu Master jednotky. Slave jednotky nemohou komunikovat mezi sebou, tzv. MDU topologie a to hvězda nebo strom. Pro Slave jednotky si můžete nastavit automatickou či manuální autorizaci dle MAC, šablonu pro nastavení jednotlivých ethernet portů Slave jednotky a pro všechny 4 ethernetové porty Slave jednotek můžete konfigurovat různé VLAN, QOS či Shaper. Typické nasazení je např. 2 porty nastavit jako STB s VLAN pro IPTV či VOIP a dva porty s VLAN či bez pro internet. Samozřejmostí je i podpora multicast, IGMP a storm a loop protection. K dispozici je i Slave jednotka s WiFi, které umí fungovat i jako router s NAT a nebo jako bridge.

Řízení Slave jednotek : (podpora konfiguračních šablon!)

  • Nastavení oprávnění připojení dle jejich MAC adresy
  • Statistické informace ke každé jednotce, útlum, SNR, RX/TX statistika
  • Ochrana proti broadcastům, nastavitelná pro každý slave individuálně
  • Nastavení VLAN 802.1Q parametrů pro každý LAN port slave zařízení
  • Nastavení přenosového pásma upload/download pro každý LAN port Slave zařízení, možnost nastavení úhrnného přenosového limitu na celé Slave zařízení
  • Priority 802.1p pro každý LAN port Slave zařízení
  • Vzdálený upgrade Slave jednotek, vzdálený reboot jednotek
  • Možnost používání templatů pro nastavení Slave jednotek

Parametry nastavitelné pro Master jednotku:

  • Web management, CLI – telnet+ssh, SNMP monitoring a dohled, přenosové statistiky
  • Nastavení VLAN 802.1Q pro management rozhraní Masteru
  • Nastavení ochrany proti broadcast storm
  • Nezávislý LAN port pro lokální management
  • Upgrade z ftp, vzdálený reboot, import/export konfiguračních souborů
  • Logování, system log na vzdálený server

V praxi doporučujeme instalovat maximálně 25-30 Slave jednotek k jedné master jednotce v jednom koaxiálním rozvodu, při plánování počítejte s tím, že šířka pásma koaxiálního vedení je pro Slave jednotky společná a pro zachování kvalitních služeb pro koncové uživatele je dobré tento počet nepřekračovat. Z praktických nasazení je ověřeno že například EOC linka v bytovém domě zvládne 10 SD resp 5 HD různých IPTV kanálů + garantované internetové služby najednou, při více spuštěných IPTV kanálech najednou už může obraz začít kostičkovat. Jednotka koexistuje s TV signálem a nemá vliv na jeho příjem (DVB-T/C/S)Máte-li jakýkoliv dotaz k použití Wodaplug EOC technologie či k přípravě koaxiálních rozvodů tak neváhejte a pište na info wodaplug.com . Další praktické zkušenosti a rady čtěte zde.

Bytovka – Internet a HD IPTV pro obyvatele – Wodaplug EOC Master + Slave

Vícepatrový bytový dům, penzion či hotel s existujícím koaxiálním rozvodem potřebuje jednoduše a bez dalších kabelů rozvést internet a IPTV do jednotlivých bytů – pokojů. Díky několika patrům a rozloze je pokrytí WiFi signálem náročné na instalaci HW a i množství WiFi accesspointů by znatelně zatížilo účet za elektřinu. Tahat nové kabely také nebývá vždy možné. Proto pojďme využít koaxiální rozvod který je skoro vždy přítomen a to buď jako společná TV anténa (strom) a nebo rozvod satelitního příjmu s rozbočovačem (hvězda).

Příklad nasazení v praxi :

Wodaplug EOC Reference – nasazení v bytových domech připojených optikou na rozvod Internetu a IPTV po jednotlivých vchodech přes existující koaxiální rozvody:

V bytovkách jsou existující koaxiální rozvody, ať už se satelitními anténami a se slučovači, nebo rozvody společné televizní antény. Televizní technik nám jednoduše upraví aktivní prvky v rozvodu pro každý vchod domu tak aby byly obousměrně průchozí pro pásmo 6-65MHz a po té zapojíme Wodaplug EOC Master na vstup slučovače / rozbočovače a do jednotlivých bytů pak instalujeme koncové Wodaplug EOC Slave jednotky. Pro každý vchod bytového domu je typicky jeden Master na jeden společný koaxiální rozvod. Master jednotka má IP web management pro nastavení služeb / VLAN a QOS pro jednotlivé klienty. EOC linka se chová jako transparentní chytrý Layer2 switch.

Tedy v bytovce, která je připojena optickým vláknem jsme master jednotky připojili přes Gbit převodník. Dále zde bylo připojeno celkem 5 klientských jednotek v bytech konečných zákazníků. Do bytovky nám na určité Vlan běží IPTV a to formou multicastu. Je otestováno, že Mastr jednotka zvládne na 4 klientech dodávat data pro 4 různé HD programy v multicastu. Pátý kanál na páté jednotce byl pouze SD, celkem tedy tok cca 200Mb/s. Každý HD program, který nám běžel tak se pohyboval datově mezi 40-50Mbit/s. Alespoň tento tok tekl na one Vlan. Zároveň s tímto multicast TV provozem ještě běžel internet a to rychlosti 100Mbit down. Pro každého zákazníka rezervováno 20Mb na internet. Tedy celkem cca +-300Mbit provoz. Při této zátěži vše fungovalo a obraz na žádném kanálu nechyboval. Pokud jsme ale již na páté Slave jednotce zapnuli též HD program (další tedy 5-tý různý HD program), Tak nám již různě začala chybovat IPTV a v různou dobu na různých Slave jednotkách začal obraz kostičkovat a nebo trhat (na chvilku se zastavil a pak následně skočil v ději dál a zase běžel). Narazili jsme tedy na limit kapacity EOC linky, který dle předpokladu je mezi 300-350Mb/s. Tedy pro použití s IPTV s HD programy je to použitelné pro 4 až max. 5 Slave jednotek + 100Mbit tok rezervovaný pro internet. Pak již je plně pásmo pro přenos dat vyčerpáno, možno snížit rezervovanou část pro internet pokud by bylo potřeba v jednom rozvodu/vchodu domu více než 4 zákazníci se službou HD IPTV.

Tak toď ve zkratce vše o praktickém testu a nasazení s HD IPTV. Pokud to je jen na internetnet, tak je to pohoda a maká i 20 uživatelů a ani o tom nevíme. Ing. Luděk Malý, TlapNet.

Adaptéry Wodaplug® 200C/N a 500C/N

Typická použití č1.:

1 – Sdílení Internetu – panelové či bytové domy se společnou TV anténou či satelitními rozvody

A – bytovka do 20ti připojených zákazníků, stačí tedy jedna MASTER jednotka s přívodem internetu a až 20 SLAVE jednotek do domácností

Než začneme je potřeba zjistit přesné chování aktivních prvků TV/SAT rozvodů. Problémem pro průchodnost signálu jsou aktivní prvky které nepropouští pracovní frekvence 2-30Mhz. Tedy typicky pásmové propusti a zesilovače, které pracují většinou jen v pásmu nad 40MHz. Pasivní prvky a rozbočovače/multiswitche nejsou problém.

Teď k samotné realizaci s komentářem zákazníka – ISP :

1) Souhlas vlastníka domu, že můžete použít vnitřní STA/TV rozvody

2) Typické STA má dva satelity a 1 DVB-T, např. 12-20 bytových jednotek, ujistěte se zda multiswitch podporuje i zpětný kanál, pokud ne tak jej prosím vyměňte za nový tip

3) Při instalaci doporučujeme použít i externistu technika na SAT/DVB-t, tedy anténáře, je dobré požadovat prvotní proměření parametrů zásuvek než zasáhneme do STA.

4) Problematická se jeví aktivní zásuvka pro rozhlas, ideální by bylo je nepoužívat, u jednoho zákazníka jsme nalezli zapojeni rozhlasu a způsobovalo to odpojováni Wodaplug adaptérů.

5) Jeden modemem nakonfigurujeme (přiloženou utilitou AVITAR) jako MASTER a umístíme jej k rozbočovači TV/SAT rozvodů nejlépe do rozvodné skříně. Zdroj internetu zapojíme kabelem RJ45 do jednotky Master. K zapojení do koaxiálních rozvodů doporučujeme použít diplexní filtry pro rozdělení signálu DATA a TV/SAT aby nedocházelo k rušení.

6) Do domácností pak osazujeme Wodaplug adaptéry nakonfigurované jako SLAVE. Komunikují pouze s MASTER jednotkou, a nemohou komunikovat s dalšími SLAVE u sousedů. Doporučuji používat síťové heslo aby se nemohl připojit neplatící uživatel.

Výsledek : Nyní fungujeme cca týden, zákazníkům nabízíme rychlost 30mbps sdílených, vysílač na střeše umí 50Mbps, ale nechceme to vytížit úplně na maximum, aby se mohli připojovat další bytovky. Teď to vypadá dobře.

Doporučení : Než se někdo rozhodne provozovat na STA internet, musí si především sehnat projekt a dokumentaci STA sítě, typy osazených prvků, útlumy. Nejlépe v doprovodu satelitáře. Adaptéry Wodaplug mají dobrý dosah, vysoký vysílací výkon překoná i větší útlumy a dosaženou vzdálenost tedy limituje spíše technologie Homeplug AV (700m) než útlum:

– Toto je v praxi realizovaný funkční příklad zapojení,

– V naprosté většině případů lze zajistit síť bez zbytečných vícenákladů,

– Nevíte jak na to ??? Nevadí, napište nám a my pomůžeme.

Zapojení do rozvodu se slučovači a zesilovači – příklad dva bytové domy spojeny koaxem

Toto je praktický realizovaný příklad zapojení Wodaplug EOC technologie do existujícího SAT/TV rozvodu dvou sousedních bytových domů – ilustrační nákres situace:

Detail původního existujícího rozvodu – v domě 1 je slučovač se zesilovačem a rozbočovače , v domě 2 pak zesilovač a rozbočovače – kam tedy umístit vstup dat a jak vyřešit průchodnost zesilovače? :

Řešení : Do bodu A v domě 1 připojit přes diplex filtr Wodaplug EOC Master jednotku – TV a DATA půjdou do rozvodu v domě 1. a současně do domu 2. Na vstup domu 2 (v místě červené šipky) vložit diplex filtr – vstup budou sloučená DATA s TV. Výstup TV zapojit do stávajícího zesilovače. Do bodu D zapojit další diplex filtr– TV vstup na výstup zesilovače. Sloučený výstup TV a DATA zapojit do rozbočovače.

Zbyly nám dva výstupy DATA na těchto diplexech – ty propojit kabelem a nyní to začít fungovat – data tedy půjdou mimo zesilovač – tzv bypas.

Výsledek : TV i data běží v obou domech! Foto výsledného funkčního zapojení: