CZ – PROJEKT OPTICKÉ SÍTĚ EPON

Referenční realizovaný projekt GEPON optické sítě

PROJEKT – GEPON OPTICKÁ SÍŤ PRO OBEC DO 100.000,- KČ

„ Gigová “ optická síť pro rychlý internet a chytrou HD TV ve vaší obci s celkovými náklady pod 100 tisíc Kč? Jde to!

Trocha teorie na začátek, zkušenější nechť přeskočí:

Pasivní optická síť (PON, Passive Optical Network) se skládá ze zakončení optického vedení (Optical Line Termination, OLT) na centrální straně sítě, na něž se připojují rozvětvenou strukturou optické rozbočovače – splittery. K nim se připojují koncové optické síťové jednotky (Optical Network Unit, ONU) nejčastěji do stromové, případně kruhové nebo hvězdicové topologie. Vzdálenost mezi OLT a ONU může být až 20km.

GEPON (Gigabit Ethernet PON) je v dnešní době nejrozšířenější a nejvyvinutější technologií pro pasivní optické sítě. Mezi její přednosti patří snadná správa, cenová efektivita a snadná ůdržba. Je dobrou volbou pro aplikace FTTH.Podporuje různé implementace FTTx (např. FTTH, FTTC, FTTN, FTTB a FTTP). Flexibilní šířka pásma s rychlostí od 39/39 Mbps do 1.25/1.25 Gbps podle požadavků předplatitele. Nižší celkové investiční náklady, nižší provozní náklady (s využitím ověřeného centralizovaného síťového management EMS – Element management system, nebo CLI dávkového managementu s podporou šablon pro ONU).

Typicky aglomerace obce s novou zástavbou je ideálním řešením pro volbu GE PON technologie. Hustota a počet připojených koncových zákazníků nahrávají volbě této levnější Wodaplug technologie se sdíleným optickým kabelem (vzhledem k nárokům poskytovaných služeb a požadovanou rychlostí a stabilitou přenosu dat a vzdálenostem). Velkou výhodou je také jednoduchá implementace a konfigurace díky standardnímu protokolu Ethernet. A vstupní náklady? „ Celkově včetně 1Gb spoje a rozvodů nepřesáhli při kompletním použití technologie Wodaplug optical lines 100 000 Kč “, říká spolumajitel firmy poskytující kompletní služby v oblasti přenosu dat a aplikací RETE Patrik Prešl.

A JAK NA TO TEDY? ZDE JE NÁŠ POPIS JEDNOHO Z KONKRÉTNÍCH REALIZOVANÝCH PROJEKTŮ:

Nabízené služby: Internet až 222Mbps symetricky a chytrá internetová RETE IPTV v HD s nahráváním a zpětným shlédnutím Vhodnost: Obec se smíšenou stávající i moderní zástavbou nižší hustoty, použitím závěsů na veřejném osvětlení lze realizovat rozvod optické sítě i ve starších zástavbách. Jako vstupní článek byl pro obec zřízen mikrovlnný spoj v pásmu 80 GHz s kapacitou 1 Gb full duplex, pro jehož umístění byla zvolena nejvyšší budova v obci – škola. O řízení sítě a služeb se stará router předkonfigurovaných ISP služeb ( HD TV, internet, atd. dle lokálních požadavků) a pak již následuje EPON OLT řídící jednotka Wodaplug WDS1U4PGE, která má rozměr 1U pro umístění v racku. 4 Gigabitové EPON porty se SFP moduly Wodaplug WDS5441H-C(H)3AL s dosahem až 20km (v reálných podmínkách) jsou pak více než dostačující pro pokrytí všech potencionálních zákazníků, pro případ navýšení lze požít 8 portovou OLT jednotku. Na každý port se dá připojit až 64 koncových ONU jednotek, ale pro zajištění dostatečné rychlosti pro konečné uživatele je optimální připojovat maximálně 32 ONU jednotek na jeden port. Za OLT jednotkou následuje tedy optická vana s PLC splitery, které rozdělují sdílené optické vlákno do jednotlivých větví směrem ke koncovým zákazníkům. Jako vhodnou konfiguraci jsme zvolili rozdělení nejprve 4:1 PLC spliterem a poté dalším PLC spliterem 8:1 (tedy 4*8=32 koncových ONU pro koncové zákazníky). Ze školy tedy vycházejí 4 optické linky které se pak dále dělí směrem k domům zákazníků. Pro rozvod sítě po obci jsme zvolili kombinaci venkovního optického kabelu (16 vláken v jednom) s využitím závěsů na veřejném osvětlení (nestandardní, leč levné a perfektní řešení pro rozvody v již hotových zónách bez nutnosti zasahovat do struktur obcí) a v nové zástavbě pak uložení optického kabelu do chodníků. Optické vlákno které jsme použili pro venkovní rozvod, má 16 vláken v jednom kabelu, je zde tedy i rezerva pro další navýšení počtu koncových jednotek. Po přidání dalšího SFP modulu do PON portu OLT jednotky jednoduše použijeme stejný kabel a jeho dosud nepoužitá vlákna ožijí a přivedou signál k dalším domům. Reálně bude tedy možno bez dalších signifikantních nákladů připojit celkem 4*32=128 uživatelů (4 PON porty a 32 ONU na každý). Podobný postup jsme zvolili i pro realizaci optické sítě ve dalším, větším satelitním městečku, kde jsme již měli zákazníky připojeny přes Wi-Fi. Přechod z Wi-Fi na optickou síť s prvky Wodaplug byl díky předchozí zkušenosti velmi jednoduchý, časově nenáročný, náklady spolehlivě vyvážilo odpadnutí nutnosti placené obsluhy (např. výjezdů) a zákazníci kvitují znatelné zlepšení služeb a stability. Pro hustší zástavbu jsme zvolili rozdělení splitery v poměru 8:1 systémem dva za sebou, signálově nám to opět vyšlo optimálně.

OBECNĚ ZÁVĚREM

Optická síť se chová transparentně jako chytrý switch, je možné konfigurovat VLANy pro jednotlivé porty koncových ONU. Konfigurace ONU je jednoduchá díky před programovaným šablonám vycházejícím z např. předchozích instalací, tzv. klonování instalací (kdy 4 a 8 portové OLT jednotky Wodaplug nabízí template management !!), nově připojená ONU si tedy stáhnou konfiguraci dle přednastavené šablony (provisioning). Konfigurace OLT jednotky je možná přes dodávaný EMS konfigurační software – centrální management (založený na SNMP a potřebuje mySQL a další instalaci SW na PC) a nebo pomocí telnet a CLI (standardní command line interface). Standardem je také podpora protokolu SNMP (mibs).

KONKURENČNÍ VÝHODY HARDWARE

EPON OLT jednotky WDS1U4PGE jsou osazeny značkovým čipsetem Cortina CS8032, jejich výkon a signálová úrověň je tedy na velice vysoké úrovni a zajistí pro vaši sít široké pokrytí stabilním signálem a pestrou škálu nasaditelných služeb technologií již prověřenou v praktických nasazeních. Například tepelná odolnost byla také otestována v reálných podmínkách při teplotě přes 40C.

Velkou výhodou je také DUAL POWER napájení, tedy jednotky mají dva redundantní zdroje!

DIAGRAM STANDARDNÍHO ZAPOJENÍ PRO ISP S IPTV (VLAN SEGMENTACE)

Pozor – nepoužívat VLAN3, tato VLAN je použita pro interní komunikaci v čipsetu Cortina a je tedy zakázána! VLAN1 používejte pouze pro management!

UKÁZKOVÁ CLI KONFIGURACE OLT JEDNOTKY WODAPLUG PRO TOTO SCHÉMA ZA POUŽITÍ ŠABLON (TEMPLATE – PROVISIONING)

1. Config the OLT uplink port vlan:

epon# swport ge1

epon(GE-1)# vlan

epon(GE-1)# vlan add 7 tag

epon(GE-1)# vlan add 33 tag

2. Config the OLT pon port vlan:

epon# swport ge5

epon(GE-5)# vlan add 7 tag

epon(GE-5)# vlan add 33 tag

3. Config OLT manage ip address:

epon# system ipconfig inband 192.168.1.119 255.255.255.0

epon# system ipconfig gateway 192.168.1.1

4. Enable the vlan function:

epon# swmode vlan enable

5. Config the ONU template and apply to all onu,the template config will apply to the ONU.

This template is for the 4port ONU (FD104GH or FD104HC), FD104HW is just 2port(eth1 and eth2) for the ONU and another 2port(lan1 and lan2) is for the wifi port – this ONU needs local web configuratio.

epon# system onu-template-config-user 2

epon(onu-template-2)# config capacity 0 4 0 test

epon(onu-template-2)# config uni 1 ctc vlan-mode tag 0x8100 0 7

epon(onu-template-2)# config uni 2 ctc vlan-mode tag 0x8100 0 7

epon(onu-template-2)# config uni 3 ctc vlan-mode tag 0x8100 0 33

epon(onu-template-2)# config uni 4 ctc vlan-mode tag 0x8100 0 33

epon(onu-template-2)# apply-to-all-onu 2

epon# system save all

No a to je vše …hotovo…připojené ONU si stáhnou konfiguraci dle template.